Zaburzenia erekcji to bardzo trudna przypadłość dla mężczyzny. Często jest skrywana, gdyż jest całkowitym przeciwieństwem obrazu, jaki przyjęło się że panowie powinni kreować. Najlepszym rozwiązaniem jest zwyczajne przyznanie się do problemu i podjęcie wyzwania, np. poprzez konsultację z lekarzem specjalistą. Wizyta u doktora pomoże dobrać odpowiedni kierunek leczenia i pozwala wrócić do aktywności seksualnej. Jest to istotny problem, który nie tylko związany jest z aktywnością seksualną samą w sobie, ale także elementem odpowiadającym za psychiczną więź dwojga ludzi i regulującym zdrowie psycho-fizyczne (m.in. poprzez stymulację układów: krwionośnego, oddechowego i odpornościowego). Skąd się biorą zaburzenia erekcji? Jakie są ich przyczyny i sposoby leczenia?

Skąd się biorą zaburzenia erekcji? Grupa ryzyka

Problemy z potencją i erekcją występuje w momencie, gdy mężczyzna ma trudności z utrzymaniem lub osiągnięciem wzwodu, który pozwala na odbycie stosunku. Może się oczywiście zdarzyć taka sytuacja, np. z powodu stresu lub dużego zmęczenia, jednak nie jest to wyrok. Natomiast, jeśli problem jest powtarzalny i dotyczy około 25% prób podjęcia stosunku seksualnego, jest to sygnał by poszukać wykwalifikowanej pomocy. Sporą przeszkodą jest samooszukiwanie się przez panów, którzy unikają tematu i twierdzą, że zjawisko ich nie dotyczy. Skąd się biorą zaburzenia erekcji? Grupa ryzyka i lista przyczyn powstawania problemów jest całkiem długa. Do najczęściej wymienianych należy zaliczyć:

  • problemy zdrowotne,

  • zaburzenia - np. alkoholizm, pracoholizm, kompleksy,

  • zobojętnienie z powodu prowadzenia nadmiernej aktywności seksualnej,

  • wiek - grupa ryzyka to osoby po 40. roku życia.

Zdrowotne przyczyny zaburzenia erekcji

Podstawowe źródło problemów, należy szukać w fizjologii organizmu. Aby osiągnąć wzwód, przez członek musi przepłynąć prawie dwadzieścia razy więcej krwi niż w stanie bez pobudzenia seksualnego. Jakie są fizyczne przyczyny zaburzeń?

  • Niedrożność układu krwionośnego (zmiany miażdżycowe).

  • Zaburzenie hormonalne (małe stężenie testosteronu, nadprodukcja prolaktyny).

  • Uszkodzenie nerwów erekcyjnych (jako komplikacje urazów kręgosłupa, stwardnienia rozsianego lub cukrzycy). 

  • Stosowanie farmaceutyków - do grupy należą m.in. środki antydepresyjne i pochodne, na nadciśnienie czy wykorzystywane w chemioterapii. 

  • Konsekwencje fizyczne regularnego stosowania alkoholu, nikotyny.

Zaburzenia erekcji - jak walczyć z problemem?

Leczenie zaburzeń erekcji bardzo ewoluowało przez ostatnie dekady. Początkowo starano się reagować na problemy terapiami medycznymi opartymi o wstrzemięźliwość i zwiększeniem higieny osobistej. Dziś dużo lepiej rozumiana jest fizjologia popędu płciowego, znamy również wpływ konkretnych substancji na organizm, jesteśmy świadomi roli stresu oraz wiemy, jak istotnym czynnikiem jest zrównoważony tryb życia. Oprócz leczenia medycznego i niwelacji stresu, warto podjąć regularną aktywność fizyczną, postawić na zbilansowaną dietę. Można również postawić na ogólnodostępne preparaty i suplementy diety, które mogą wspomóc powrót do pełnej aktywności.  


Podobne Artykuły