Sterydy są często przedstawiane jako optymalny środek do uzyskania wymarzonych efektów fizycznych. Niektóre z nich wykorzystuje się w procedurach medycznych i leczeniu. Jednak większość dostępnych na rynku sterydów przeznaczona jest do stymulacji organizmu w kontekście wyglądu. 

Nasz obecny świat pędzi i wymaga od nas, byśmy zawsze byli najlepszą wersją siebie. Między innymi dlatego tak mocno funkcjonuje kult pięknego ciała. Panowie by uzyskać szybsze i lepsze efekty, często wprowadzają sterydy do swoich programów treningowych. Niestety nie zawsze są świadomi konsekwencji przyjmowania niektórych substancji. Skupią się na wzroście masy mięśniowej, zapominając, że bardzo szybko można doprowadzić do zniszczenia organizmu. Wśród działań niepożądanych i ubocznych jest wpływ na sprawność seksualną i zaburzenia erekcji po sterydach.

Problemy zdrowotne po sterydach 

Od sterydów, jak od innych substancji chemicznych można się uzależnić. Choć początkowo wydaje się, że znalazło się złoty środek, to jednak w długoterminowej perspektywie, nieprawidłowe stosowanie sterydów kończy się źle. Jest to efekt niewłaściwej gospodarki testosteronu w organizmie, który początkowo zwiększa sprawność, a następnie zaburza funkcjonowanie hormonów w ciele.  Dzieje się tak, gdy stężenie testosteronu jest wyższe niż standardowa górna granica i ciało zaczyna zwalczać nadmiar hormonu we krwi. Już wtedy mogą wystąpić pierwsze objawy problemów z potencją oraz postępujące obniżenie nastroju prowadzące nawet do depresji. 

Zaburzenia erekcji po sterydach - poważny problem

Dostarczanie sterydów wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Jednym z nich jest rozwój nadmiaru cholesterolu w układzie krwionośnym, który w konsekwencji może przełożyć się na trwałe zaburzenia seksualne. Substancje sterydowe bardzo często odpowiadają za pojawienia się patologii układu. Aby cieszyć się życiem seksualnym, musimy zadbać o stabilną psychikę, sprawne narządy i odpowiedni stan ukrwienia prącia. Oprócz zmian miażdżycowych, sterydy powodują nadciśnienie i problemy z utrzymaniem właściwego poziomu cukru, a w długiej perspektywie np. zawał serca. Ogromnym błędem przy pojawieniu się zaburzeń popędu jest ponowny powrót do stosowania sterydów, które ponownie mają pozytywny krótkotrwały wpływ, jednak bardzo szybko okazuje się, że konsekwencje są znacznie większe.  

Jak odstawić sterydy?

Nawet jeśli zrezygnuje się ze stosowania sterydów, ciało potrzebuje długiego okresu czasu, by wrócić na właściwe tory. Podtruwanie organizmu przez dłuższy czas, wywiera trwały wpływ na ciało. Wtedy zaczynają się największe problemy z potencją, m.in. spadek popędu, trudności z wytwarzaniem nasienia, erekcją, czy nawet zanik jąder. Dlatego odstawienie substancji wspomagających powinno odbywać się stopniowo i mądrze, przy regularnym monitorowaniu stanu ciała. Z tego względu najlepiej przeprowadzać oczyszczanie pod czujnym okiem lekarza specjalisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie (w tym zalecenie konkretnych preparatów), zoptymalizuje dietę i zaleci zrównoważony wysiłek fizyczny. 


Podobne Artykuły