Nie ma na świecie osoby, która choć raz w swoim życiu nie użyłaby leku przeciwbólowego. Wszystko jedno, czy jest to tabletka, proszek do rozpuszczania w wodzie, maść, czy też inna forma, leki przeciwbólowe to najczęściej kupowane i stosowane medykamenty w dzisiejszych czasach.
Leki przeciwbólowe to podstawa naszej domowej apteczki. Są dostosowane do konkretnego rodzaju dolegliwości, do wieku użytkownika bądź też do zasobności naszego portfela, jednak nie zawsze ich stosowanie może przynieść dobre rezultaty.
Wady i zalety leków przeciwbólowych
Niewątpliwie leki przeciwbólowe mają na świecie wielu zwolenników, którzy nie ruszają się z domu bez zapasu tabletek na ból głowy, brzucha czy nawet zwykłych kropli do oczu.
Zaletą użycia takich środków jest fakt, że zazwyczaj działają szybko, pozwalają w krótkim czasie zapomnieć o bólu, a skupić się na rzeczach ważniejszych, na przykład pracy bądź odpoczynku. Nikt z nas, zresztą, nie lubi, kiedy coś go boli, prawda? Dlatego też, by zminimalizować ów niekomfortowy stan odczuwania dolegliwości różnego rodzaju, chętnie sięgamy po coś, co pomaga pozbyć się owego stanu w jak najkrótszym czasie.
Leki i ich dostępność
Leki przeciwbólowe mają zazwyczaj formę tabletek, zamkniętych w szczelnych, niewielkich kapsułkach, umieszczonych w listkach, doskonałych do transportu, dlatego też łatwo je wszędzie ze sobą zabrać. Nawet, jeśli sami nie cierpimy często i nie potrzebujemy na co dzień tego rodzaju ułatwienia życia, to bardzo często się zdarza, że i tak zabieramy je ze sobą i ratujemy nim kogoś innego, przyjaciół, rodzinę, szefa. Leki sprzedawane bez recepty oraz działające błyskawicznie, stały się codziennym elementem nawet naszych kontaktów międzyludzkich.
Leki przeciwbólowe można kupić wszędzie, w każdym sklepie, stacji benzynowej, nawet w niektórych restauracjach, nie mówiąc o aptekach, gdzie mamy do wyboru naprawdę olbrzymie ilości marek oraz składników. Ta mnogość pozwala na dopasowanie (niestety, zazwyczaj metodą prób i błędów) tego najbardziej skutecznego dla nas, zarówno, jeśli chodzi o nasze bolączki, jak i zawartość naszego portfela.
Leki przeciwbólowe - im więcej, tym gorzej
Z drugiej strony owa ilość może nieraz bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W przypadku, gdy leki przeciwbólowe to dla nas niemal codzienność, stosujemy je na różne schorzenia (wiadomo, nie ma jednego leku na wszystkie dolegliwości), zdarza się, że dziennie spożywamy ich kilka rodzajów, w formie tabletek, proszku czy maści. Za każdym razem, kiedy nasz organizm musi sobie poradzić z taką dawką substancji, które, oprócz tego, że łagodzą bądź usuwają ból, stanowią jednocześnie olbrzymie wyzwanie dla naszych narządów wewnętrznych, w szczególności wątroby, żołądka i nerek, jest to dla niego ogromnym obciążeniem. Leki przeciwbólowe, oprócz tego, że uśmierzają ból, to jednocześnie niszczą.
Badania prowadzone w tym temacie niejednokrotnie dały odpowiedź, co się może dziać z naszym organizmem podczas przyjmowania leków różnego rodzaju i do czego może to prowadzić. Wiadomo już od dawna, że skutki mogą być opłakane, a choroby, takie jak wrzody żołądka, kłopoty z wątrobą czy niewydolność nerek to tylko wierzchołek góry lodowej, będącej pochodną spożywania leków i ich oddziaływania na organizm.
Jakkolwiek koncerny farmaceutyczne przekonują nas na każdym kroku, że leki przeciwbólowe to nasz klucz do szczęścia, radości i komfortu życiowego, warto zastanowić się nad ich stosowaniem, a już najlepszym rozwiązaniem byłoby znaleźć alternatywną, nie tak inwazyjną opcję pozbycia się bólu.