Stosowanie środków przeciwbólowych stało się niejako naszym zwyczajem. Sięgamy po nie, kiedy tylko czujemy dyskomfort, czy to ból głowy, bóle żołądka, czy na przykład bóle menstruacyjne u kobiet, wierząc, że przyniesie nam to ulgę.
Różnorodność środków przeciwbólowych, dostępnych nie tylko w aptekach, ale praktycznie w każdym punkcie sprzedażowym, ułatwia ich kupno, kiedy tylko tego potrzebujemy, a jednocześnie pozwala znaleźć środek, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom, zarówno pod względem działania, jak i swojej ceny.
Koncerny farmakologiczne zasypują nas codziennie w reklamach wizjami tego, jak wspaniale działają ich środki oraz jak wiele jesteśmy w stanie wyciągnąć dla siebie korzyści z ich stosowania.
Leki przeciwbólowe - czy to bezpieczne?
Leki przeciwbólowe są niemal na każde nasze skinienie, zasadnicza większość jest na dodatek dostępna bez recepty, co jeszcze bardziej ułatwia ich nabycie i użytkowanie. Nieraz sami nie zdajemy sobie sprawy, jak często sięgamy po różnego rodzaju tabletki, proszki, maści, żeby złagodzić ból, który może się okazać nie taki straszny, jak się nam na początku wydawało. Ból głowy lub brzucha, wywołany faktem niezjedzenia śniadania bądź wypicia kawy na pusty żołądek, leczymy tabletką, zamiast spożyciem posiłku. Ból po stłuczeniu wolimy potraktować od razu maścią lub żelem przeciwbólowym, zamiast zwyczajnie rozmasować bolące miejsce, wzorem na przykład sportowców, lub obłożyć lodem. W obu powyższych przypadkach, jak i wielu innych, środki przeciwbólowe stały się dla nas zamiennikami sprawdzonych sposobów pozbycia się dyskomfortu, a jednocześnie powodem jego dalszego powtarzania się w przyszłości.
Leki przeciwbólowe i ich wpływ na organizm
Leki przeciwbólowe są olbrzymim obciążeniem dla naszego organizmu, szczególnie dla serca, żołądka, wątroby czy nerek. Komponenty zawarte w standardowej tabletce przeciwbólowej zawierają, oprócz składnika przeciwbólowego, którym najczęściej jest ibuprofen lub paracetamol, inne substancje chemiczne, mające poprawić ich działanie oraz zwiększyć efektywność. Dodając do tego jeszcze barwniki, różnego rodzaju słodziki, otrzymujemy mieszankę, która może i sprawdza się jako stoper bólu, ale jednocześnie powoduje sporo zniszczeń innego rodzaju w naszym organizmie.
Coś, co ma pomóc, może wywoływać choroby
Wielu z nas choruje. To, niestety, fakt, przed którym nie jest łatwo się uchronić, bez względu na to, czy ktoś jest młody, czy też starszy. Próbując zapobiec różnego rodzaju chorobom bądź już w czasie terapii zdarza się, że dziennie łykamy kilka, lub nawet kilkanaście tabletek różnego rodzaju i o różnym działaniu. Część z nich są to leki przepisane na konkretną dolegliwość, jednak, bądźmy szczerzy, znajdują się tam też takie, które zostały nam, na przykład, polecone przez rodzinę i znajomych jako warte uwagi i zastosowania, więc będąc w aptece również je nabyliśmy, chcąc, by pozytywny rezultat ich działania wystąpił również u nas. Skupieni na efektach, zapominamy o tym, że składniki owych suplementów mogą nie współgrać z pozostałymi lekami, które przyjmujemy. Taka mieszanina składników to bomba z opóźnionym zapłonem, może spowodować nieodwracalne szkody, począwszy od wrzodów lub perforacji żołądka, po niewydolność nerek i życie jako kaleka, zawał, nadczynność i niedoczynność ciśnienia, udar.
Leki przeciwbólowe są niesamowicie ważnym wynalazkiem ludzkości, to chyba przyzna każdy, jednak ich stosowanie musi iść w parze z rozsądkiem i świadomością, że mogą nam także poważnie zaszkodzić.