To, kiedy, co i w jakich ilościach jesz ma wpływ na twoje samopoczucie! Z starego powiedzenia wiadomo, że jak Polak głodny, to zły, ale co jeść, aby najedzony Polak był szczęśliwy? Czy istnieje jadłospis na dobry humor, a jeśli tak, to z czego powinien się składać, aby każdego poranka budzić się z uśmiechem na twarzy? Zdrowa i zbilansowana dieta jest kluczem do dobrego humoru, jednak w swojej kuchni znajdziesz kilka produktów, które w sposób wyjątkowy pozwolą Ci zachować radosny nastrój przez cały dzień.

Zacznijmy od tego: jak jeść? Zapomnij o porannej bieganinie, jedzeniu przekąsek w drodze do pracy lub fast foodach! Należy jeść powoli, całkowicie koncertując się na tej czynności. Regularnie jedzone posiłki, niedopuszczanie do odczuwania głodu, a także zbilansowane składniki, odpowiednie dla Twojej wagi, aktywności i wieku, sprawią, że twoje ciało będzie zdrowsze. Unikniesz też rozdrażnienia spowodowanego głodem lub uczuciem nienasycenia. Niestety, decyzję na jedno z najtrudniejszych pytań ludzkości – Gdzie dzisiaj jemy? – pozostawiamy Tobie.

Zdrowie o każdej porze dnia

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia - zdanie to z pewnością powtarzała niejedna mama i babcia. Jednak nie każda babcia wie, że najkorzystniej wpłynie na Ciebie śniadanie z kefirem w roli głównej. Dodaj go do granoli, musli lub wypij duszkiem! Kefir podnosi poziom serotoniny, zwanego hormonem szczęścia.  Nie lekceważ śniadania, które zapewni Ci dobry start każdego dnia. Ograniczenie się do wypicia w pośpiechu kawy sprawi, że będziesz pobudzony (i prawdopodobnie rozdrażniony!), ale nie syty!

Wysoki poziom serotoniny zapewnią też jajka zjedzone na lunch. Wystarczy zwykła kanapka z jajkiem, abyś zauważył różnicę. Poziom serotoniny wzrasta tak bardzo, że mężczyźni regularnie spożywający jajka są bardziej hojni i chętniej wspierają organizacje charytatywne oraz fundacje.

Na kolację, warto spożyć tłustą rybę, która jest świetnym źródłem tłuszczy omega, niezbędnych do sprawnej syntezy serotoniny! Mięso kurczaka i indyka również zawiera tryptofan, a więc substancję, z której wytwarzany jest tzw. hormon szczęścia. Węglowodany wcale nie są takie złe, jak twierdzą reklamy środków na odchudzanie. Zjedzone na kolację, krótko przed położeniem się spać, wspomagają zdrowy i dobry sen. Najlepsze są cukry złożone, obecne w warzywach, pełnoziarnistym pieczywie oraz niektórych owocach – głównie w bananach. Mniej korzystny wpływ będą miały jednak słodycze, zawierające cukry proste. Owszem, poprawią nastrój jednakże będzie to efekt krótkotrwały. Zdrowa dieta na dobry nastrój może okazać się równie przepyszna, ale bardziej efektywna.

Zdrowa dieta nie musi być bez smaku – odkryj najzdrowsze przyprawy

Nie można zapomnieć także o przyprawach. Najdroższa przyprawa świata – szafran – również korzystnie wpływa na produkcję serotoniny. Wystarczy nieco doprawić ulubione danie kuchni śródziemnomorskiej, aby cieszyć się dobrym humorem!

Brakuje Ci energii w środku dnia, a twój dobry humor pryska niczym bańka mydlana w porze obiadowej? Zjedz garść orzeszków lub skuś się na gofry z masłem orzechowym. Nie lekceważ też czekolady! Magnez zawarty w gorzkiej czekoladzie świetnie sprzyja syntezie serotoniny.