Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o negatywnym wpływie palenia wyrobów tytoniowych na organizm. Zestaw powikłań i skutków ubocznych, na które narażeni są palacze (zarówno czynni, jak i bierni) jest naprawdę pokaźny. Choć konsekwencje mogą być bardzo groźne, osoby uzależnione od tytoniu wydają się ignorować potencjalne zagrożenia, odkładając mentalnie w czasie konsekwencje swoich przyzwyczajeń. Takie oszukiwanie siebie jest bardzo częste, a osoby są bardzo często zdziwione skutkami swojego nałogu. Jednym z nich są m.in. problemy z erekcją. Jaką zależność ma palenie papierosów a potencja? Jaki jest wpływ nikotyny na sprawność seksualną?

Wpływ produktów tytoniowych na potencję

Palenie wyrobów tytoniowych jest podstawowym problemem i źródłem powikłań w układzie krążeniowym człowieka. Dostarczanie substancji smolistych powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co mniej krwi dociera bezpośrednio do narządów. Dotyczy to również organów płciowych mężczyzny. Mniejsza ilość docierającej krwi sprawia duże problemy z prawidłowym działaniem potencji i wzwodu oraz ich utrzymania. Wpływa także na stopień odczuwania przyjemności w czasie stosunku. 

Palenie samo w sobie może wywoływać lub pogłębiać problemy z potencją, choroby układu krążenia, a w konsekwencji także erekcji. Środki tytoniowe są główną przyczyną zaburzenia erekcji u młodych osób. W grupie największego zagrożenia są natomiast panowie między 30. a 50. rokiem życia, u których ryzyko wystąpienia dysfunkcji jest większe o 50%. Palenie papierosów a potencja - co dokładnie odpowiada za cały problem?

Palenie papierosów a potencja - rola nikotyny

Źródłem całego zamieszania odpowiedzialnego za problemy z erekcją przy paleniu wyrobów tytoniowych jest nikotyna. Ta substancja ma istotny wpływ na naczynia krwionośne w organizmie, w tym w naczyniach doprowadzających krew do prącia. Nikotyna powoduje zwężanie tętnic, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia poszczególnych narządów. Dotyczy to także ciał jamistych znajdujących się w członku. Przy takiej dysfunkcji trudne jest osiągnięcie erekcji. Może wystąpić też jej całkowity brak. Innym powikłaniem jest narastający problem z miażdżycą w układzie krwionośnym, który również wpływa na ilość dostarczanej krwi. Uzależnienie od nikotyny powoduje również inne powikłania, które prowadzić mogą do zaburzeń wywołujących impotencję. Jednym z nich są zaburzenia hormonalne, które skutkują obniżeniem stężenia testosteronu.

Palenie papierosów a potencja - profilaktyka

Jeśli naprawdę nam zależy na uniknięciu powikłań i skutków ubocznych uzależnienia od nikotyny, jedynym sensownym wyjściem jest unikanie wszelkiego kontaktu z dymem tytoniowym, także w formie biernej. W przypadku panów, dotyczy to zarówno zdrowia, ale także potencji. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, warto zastosować działania w ramach profilaktyki. Rezygnacja z przyzwyczajeń tytoniowych, pozwala na odzyskanie pełnego zadowolenia z aktywności seksualnej, w tym poprawy jakości nasienia. Warunkiem jest jednak brak powikłań w postaci chorób układu sercowo-naczyniowego oraz braku uszkodzenia nabłonka śródnaczyniowego. 


Podobne Artykuły

abstruct image

Męskie libido bez tajemnic

10 października 2019